27 Mayıs 2013 Pazartesi

Ülkeleri Tanıyoruz

Dersimiz Sosyal Bilgiler. Son ünitemize oldukça gecikmiş bir başlangıç yaptık bugün. Konumuz Ülkeleri Tanıyalım. Sevgili ders kitabımız Ana Britannica'ya özenmiş ve bir ülke için en az dört sayfa yazı yazmış olunca iş başa düştü yine. Vallahi ne yalan söyleyeyim iyi de oldu ;)
Öncelikle yeni keşfimden bahsetmem gerek. prezi.com adlı bir site. Artık sunu değil prezi hazırlıyoruz. Power point benim için tarih oldu. Sitenin giriş sayfasından üye olmamız gerekiyor. Ücretli üyelik seçenekleri mevcut.  Para vermek istemiyorsak iki seçeneğimiz var: 
Ücretsiz üyelikle sunumlar daha doğrusu preziler hazırlayabiliyoruz. Ancak hazırladığımız preziler halka açık oluyor. Yani isteyen herkes görebiliyor. Ayrıca saklama kapasitemiz de düşük oluyor. 
Öğretmen üyeliği ile dilersek halka açık dilersek sadece kendimizin görebildiği preziler hazırlıyoruz. Saklama alanımız da biraz daha fazla. 
Siteyi inceleyebilir, dilerseniz iPad uygulamasını da indirip hazırladığınız prezileri otomatik olarak tabletinize atar ve internet yokken de kullanabilirsiniz. 
Gelelim asıl konumuza. Önce 5 farklı ülkeyi kısaca tanıtan bir prezi hazırladım. Sunum içinde bolca fotoğraf ve videolar var. Hazırladığım Preziyi buradan üye olmadan da inceleyebilirsiniz.  Bir dünya haritası içinde oradan oraya gezip ülkeleri tanıyoruz. 
Ardından tanıtacağım ülkelerin minik bayraklarını ve birer A4 boyutunda dilsiz Dünya haritasını çocuklarıma dağıttım. Aynı haritanın 9 A4 (70X50 cm) boyutuna büyütülmüş halini ve prezi içinde kullandığım bütün fotoğrafların çıktısını alıp hazırladım. Çocuklarım haritaları ortadan iki kapak açılacak şekilde katlayıp defterlere yapıştırdıktan ve küçük bayraklarını kesip hazırladıktan sonra sunumu izlemeye başladık. Harita üzerinde her ülke göründüğünde o ülkeyi ben panoya astığım büyük haritada, çocuklarım da kendi haritalarında bulup işaretlediler. Ülkelerin bayraklarını da uygun şekilde yapıştırdılar ve başkentlerini yazdılar.Ben de aynı işlemleri ve biraz daha fazlasını panoda yaptım. Biraz fazlası olarak ülkeye ait sunuda izlediğimiz kısa bilgilerin fotoğraflarını bayrağın altına yapıştırdım. Yanlarına renkli kağıt bant kullanarak hazırladığım kısa bilgi kutucuklarına da her fotoğrafı hatırlatacak sözcükler yazdım. Sonuçta iki ders içinde beş ayrı ülke hakkında ilgi çekici ve keyifli bir ders izlemiş olduk. Bu arada çocuklarım flamenko dansına da bayıldılar. Video bittikten sonra hepsi alkışladı :) 
Sayfalar dolusu yazı okumaktan çok daha keyifli ve verimli bir ders oldu bizim için. Panomuzda oluşan sonuç da böyle oldu. 


         
                          

      
Bu etkinlik öğrencilerin hazırlık çalışmaları da dahil iki ders saatimizi aldı. Diğer etkinliklerimizin aksine nispeten sessiz ve sakin geçtiğini de belirtmem gerek ;)