27 Mart 2012 Salı

Sevgi Ormanımız

Orman Haftasıydı ya geçtiğimiz hafta, etkinlikler yapacaktım ben de sınıfta. okulda da ben görevliydim. Öyle bir iki şiirle geçiştirmek içime sinmedi. Geçen yıl sınıfta küçük bir sınıf ormanı oluşturmuştuk. Bu sene ne yapayım derken sınıfı ormana çevirmek geldi aklıma. Yine bir çılgın projem var diye okula ilk gittiğimde müdürümüz "her tür desteği sunarız" dedi. Sözü alınca başladık çalışmaya. Bu kez 1, 2 ve 3. sınıflar ortak çalışması oldu. Özellikle sevgili 2. sınıf öğretmenimiz Gözde çok çalıştı.Elbet diğer öğretmenlerimiz de destek oldular. 
Gelelim "ne yaptınız?" sorusunun cevabına...

İlk olarak her öğrenci birer ağaç yapıp kartona yapıştırdı. Bunlar daha sonra sınıf ormanlarımızı oluşturdu. Çocuklar yapraklar ve çiçekler hazırladılar. Bu aşama kes, boya, yapıştır, her yer darmadağın olsun döngüsü içinde gerçekleşti :)
 Bu arada internetten Sarıkamış ormanlarında yaşayan canlı türlerini araştırıp her birinin fotoğraflarını buldum. bunları büyük poster baskılar şeklinde hazırlayıp kalın kartonlara kesip ayakta durmalarını sağladık. Gerçek hayvanlar gibi oldular.
Grapon kağıtlarından çiçekler yapıldı. Sayısını kimse bilmiyor :) Bunlarla bahar dallarımızı oluşturduk.

Bu süreçte bir yandan da yaban hayvanlarla ilgili tanıtım yazılarımızı yazdık. Bilgisayar başına oturan çocuklarım üç cümleyi 10 dakika gibi bir hızla da olsa yazdılar. Ben düzenledim. Etiketleri noktalı yazı fontuyla çıktı aldık. Keçeli kalemle üstlerinden geçtiler. Kartona yapıştırdılar. 
O arada bir geri dönüşüm kutusu hazırladık. Daha doğrusu çocuklarım hazırladı. Sınıfa getirdiğim koliyi, yine etkinliklerde artık kalan kağıtlar üzerine yaptıkları boyamalar ve şekilllerle süslediler. Ama ne süsleme :)

Gerisi çılgın bir süreç oldu. Biraz geciktik. Açılışa ilçe milli eğitim müdürünü de çağırmıştık. Bir rezil olma telaşı ile koştura koştura, bağıra çağıra herşeyi toparladık, düzenledik, sergimizi hazırladık. Lafı uzatmadan sonuca gelelim. Sonuçta sergimiz daha doğrusu ormanımız hazır oldu. Siyah perdelerle loşlaşan sınıfta bir duvara projeksiyonla orman görüntüsü yansıttık. Gerçek orman sesleri bulmuştum internetten, o sesi de verdik ortama tam oldu. Kuş cıvıltıları arasında gerçek bir orman gibi oldu sınıfımız. 
Tavandan sarkan ve uzay sergimizden kalma iplere de çiçekli dallar ve Kars Ardahan yöresinde yaşayan kuşların resimlerini isim etiketleriyle birlikte asmıştık.
Nihayet ziyarete açılan sergimizi ilk önce milli eğitim müdürümüz, şube müdürümüz ve velilerimiz gezdi. Herkes bulundukları bu ortamı çok beğendi :) 

Bu sergi çalışması sayesinde çocuklarımız Sarıkamış ormanlarında yaşayan canlıları yakından tanımış oldular. Ormanın sadece ağaçlar topluluğu değil, pek çok canlının yuvası ve bizim de yaşam kaynağımız olduğunu öğrendiler. Ormanımızın bir köşesindeki üzgün, kurumuş ağacımız da yeniden yeşillenmek için ziyaretçilerin sevgi sözlerini yazıp dallarına asacakları yaprakları bekliyor. Ayrıca geri dönüşüm kutumuzla da okulumuzda geri dönüşümün önemine yeniden dikkat çekmiş olduk. 

Tek bir sorun var; birden fazla sınıfı etkinliğe katınca benim çocuklarım biraz bozuldular. Herşeyi kendilerinin yaptığı sergilere alışkın oldukları için bu durum onlara tuhaf geldi. Bazıları bana küstü :( Ama bu da başka bir kazanım bizim için. Ortak çalışmayla neler başarılabileceklerini görmüş oldular. Bu çalışmayı tek başımıza da yapabilirdik ama bu kadar mükemmel olmazdı. En azından bu kadar kısa sürede. Çocuklarım tam da hayat bilgisi dersinde ülkemizin bölgeleri konusunu yeni işlemişken okulumuzun farklı sınıflarının birlikte neler başarabileceğini görmüş oldular :)
 Ne yorgunluğumu ne de şu an hissettiğim keyifli hazzı tarif edemem :) Bize yakın biryerlerdeyseniz çocuklarınızı da alıp sergimize gelebilirsiniz :)