11 Kasım 2017 Cumartesi

Arkadaşım Atatürk

Biz ailecek her cuma akşamı ZikZak Öğretmen Kulübüne katılıyoruz. Bu hafta kulüpte konumuz elbette Atatürk'tü. Onu anlamak ve çocuklarımıza anlatmak adına neler yapıyoruz, daha farklı neler yapabiliriz diye konuştuk, tartıştık. 
Ben de Atatürk haftası kapsamında yaptığımız Atatürk Dünyayı Geziyor etkinliğini  kulüpteki öğretmenlerle paylaştım. 
Paylaşım için hazırlanırken aynı çalışmayı sadece anlatmak değil de öğretmenlerle de uygulama fikri doğdu. Sınıfta kullandığımız fotoğraflardan evde tekrar çıktı alırken aklıma bir de etkinliği genişletme fikri geldi. 
Atatürk'ün gerçekleştiremediği hayali dünyayı gezmek. Bizler de fotomontaj yoluyla bu hayali gerçekleştiriyoruz. Peki, Atatürk gittiği yerlerden bize küçük kartlar yollasa o kartlara neler yazardı? 
Öğretmen kulübünde öğretmenler ve öğretmen olmasa da eğitme gönül vermiş tüm yetişkinler önce Atatürk fotoğraflarını tıpkı benim miniklerim gibi heyecanla kesip ülke fotoğraflarına yapıştırdılar. Ardından herkes için hazırladığım altında Atatürk'ün imzası olan kartlara (ben Word ile basit metin kutusu şeklinde hazırlayıp renkli A4'lere çıktı aldım) Atatürk'ün gittiği o ülkeden kendilerine yolladığı notları yazdılar. Notları yazarken o ülkeyle ilgili Google'dan küçük araştırmalar yapıldı elbette :) 
Son olarak tıpkı minik birlerimizle yaptığımız gibi bütün fotoğrafları kasap kağıdı üzerine yapıştırarak posterimizi tamamladık. 


Etkinlik bu haliyle okuma yazma bilen  sınıflarda çok rahat uygulanabilir. Aynı zamanda güçlü bir disiplinler arası çalışma olacaktır. Etkinlik sonrası üzerine konuşurken coğrafya dersiyle ilişklendirilebileceğini konuştuk örneğin. Atatürk örneğin Peru'ya gittiğinde nereleri gezecektir? Çalışma bir dünya haritası üzerinde de uygulanabilir. Yazılı ve sözlü anlatım becerileri, dünya tarihi gibi konularda da uygulama alanı olacaktır. 
Herşeyin ötesinde çocuklar Atatürk'ün ağzından notlar yazarken ister istemez onun gibi düşünmeye çalışacaklar bu da etkinliğin en önemli kazanımı olacaktır. 
Çocuklarla sınıfta yaptığım bir etkinliği öğretmenlerle de uygulamak çok keyifli bir deneyim oldu benim için. Etkinliğe katılan ve bu sayfada paylaşmama izin veren tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkürlerimi sunuyorum :) 
Peki, Atatürk arkadaşlarına neler mi yazmış?


ZikZak ve Öğretmen Kulübü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.