9 Kasım 2017 Perşembe

Atatürk Dünya'yı Geziyor

Bu hafta konumuz hep Atatürk. Çocuklara sorunca hep aynı klasik cevabı alıyoruz; "Bizi düşmanlardan kurtardı"
Oysa sadece bir asker değil Atatürk. Çok yönlü ve çağının ötesinde düşünceleri olan bir lider. 
Bu yıl çocuklarımıza anlatırken asker kimliğinin yanında diğer özelliklerinden de bahsedelim diye düşünüp kısacık bir araştırma yaptım. Atatürk'ün az bilinen özellikleri. Bu yıl özellikle sosyal medyada bu konuyla alakalı pek çok bilgi yer alıyor. En sevdiği yemek, hayvan sevgisi, spora olan ilgisi derken "En büyük hayali dünyayı dolaşmaktı" şeklinde bir bilgiye rastlayınca aklıma yeni bir etkinlik geldi. Ulusu için bu kadar çok şeyi başarmış bu kadar önemli bir liderin hiç gerçekleşmeyen hayalini neden bizim çocuklarımız gerçekleştirmesin?
Önce Atatürk'ün yüzerken, kürek çekerken, dans ederken, traş olurken vs çekilmiş fotoğraflarını buldum. Çocuklara bu fotoğrafları gösterirken o az bilinen yönlerinden bahsettim. Dansı ve müziği sevdiğini anlatırken en sevdiği türkülerden birini dinlettim. Hemen her fotoğraf üzerine konuştuk. Ardından etkinliğin en önemli kısmına geldik. "Sizce Atatürk'ün en büyük hayali ne olabilir?" sorusunu yönelttim. Birkaç tahminin ardından "En büyük hayali Dünya'yı gezmekmiş ama Atatürk hiç yurt dışı gezisine çıkmamış. Şimdi sizlerle birlikte onun bu hayalini gerçekleştirelim mi?" sorusuyla sınıfı biraz hareketlendirdim. 
Daha önceden sınıf mevcudum kadar değişik ülkeye ait fotoğraflardan siyah beyaz çıktılar hazırlamıştım. İtalya için Pisa Kulesi, Avustralya için kanguruların olduğu fotoğraflar. Her fotoğrafı önce sınıfa gösterip neresi olduğunu sorup herkese farklı bir ülke verdim. Bazılarını tanıdılar, çoğunu ben söyledim. Ardından Atatürk'ün boydan çekilmiş bir fotoğrafından her çocuğuma bir tane verdim. Yönerge basit; "Atatürk'ün yaşadığı dönemde fotoğraflar siyah beyazdı. O yüzden biz de bu siyah beyaz fotoğraflarla çalışacağız. Atatürk fotoğraflarını ülke fotoğrafına yapıştırarak foto montaj yapacağız" Ben bir örneği tahtada yaparken herkes kendi fotoğrafını hazırladı. 
Oluşan fotoğrafları büyük boy bir kasap kağıdına yapıştırarak kocaman bir poster hazırladık. 


Bizim sayemizde Atatürk'ün en büyük hayali gerçekleşmiş oldu :) 
Birden fazla kazanımı olan bir etkinlik oldu. Hem Atatürk'ün de bizler gibi bir insan olduğunu ve başarısının ardında yatan sebepleri öğrendik. Onun da arzuları, zevkleri ve hobileri olduğunu gördük. Çocuklar kendileriyle ya da örneğin kendi babalarıyla Atatürk arasında benzerlikleri gördüler. Pek çok ülke hakkında fikir sahibi oldular. 
Atatürk'ün bir hayalini gerçekleştirmenin hazzını tattılar ki bu son kısım beni de en keyiflendiren kısım oldu.