14 Eylül 2013 Cumartesi

Aktif Öğrenme Sınıfımız

Nihayet birşeye benzedi sınıfım :) Artık paylaşılmaya hazır en azından. 
Bu yıl bambaşka bir sınıf düzeni oluşturmaya geçen sene Mayıs ayında karar vermiştim. Bir çıkış noktam var elbette. Hepimizin bildiği bir gerçek; okullarımız ve sınıflarımız çocuklarımızın fiziksel ve eğitim  ihtiyaçları göz önüne alınarak düzenlenmiyor. Halen elli sene önceki sistemle okul inşaatları yapılıyor. Küçücük sınıflara elli altmış çocuk doldurulup kaliteli eğitim verilmesi bekleniyor. Üstelik bu sınıflarda çoğu zaman çocukların boyuna uygun sıralar bile bulunmuyor. 
Maddi imkansızlıkları bir kenara bırakalım. Bu durumun temel sebeplerinden biri alışkanlıklardır. Okul idarecileri kendilerince haklı sebeplerle daha iyi eğitimden ziyade daha güzel duvarlar, kullanılmamış, yıpranmamış eşyalarla dolu sınıflar hayal ediyor. Öğretmenlerin pek çoğu altı saat boyunca sessiz sessiz sırada oturan öğrenciler istiyor. Bunların sebepleri bambaşka bir tartışma konusu ben sadece var olan duruma dikkat çekmek istiyorum. Çünkü benim başka türlü bir hayalim var. 
Hayalim çocukların özgürce hareket edebileceği, ihtiyacı olduğu anda ihtiyaç duyduğu etkinliği yapabileceği bir sınıf. Bu amaçla yola çıktım. Başka türlüsünün mümkün olabileceğini göstermek için. Mayıs ayından beri çalmadığım kapı, yardım istemediğim kişi kalmadı herhalde. Sağolsunlar pek çoğu da beni geri çevirmedi destek oldu. Gelelim neler yaptığıma. 
Önce okulumuzda uzun yıllardır boş duran büyük bir dersliği kullanmak için müdürümüzden izin istedim. Ardından milli eğitim müdürümüze hayalimi anlattım ve harap durumdaki dersliği gösterdim. Ben kullanmaya karar verdiğimde sınıf bu haldeydi. Milli eğitim müdürümüz lavaboları ve zeminlerini yaptırmayı kabul etti. Ağustos ayı sonunda ve eylülün ilk haftasında da bu sözünü tuttu ve yeleri laminant kaplı fayansları yenilenmiş bir büyük dersliğim oldu. Ama içi bomboştu. Ne sıram ne de masam vardı. Bu aşamada ortaokula dönüştüğü için ana sınıfı kapanan bir okulumuzun müdürü imdadıma yetişti. Bütün ana sınıfı mobilyalarını sınıfıma bağışladı. Ana sınıfı mobilyası kullanmamın temel nedeni çocuklarımın 5-6 yaş grubunda olması. Yani boylarına en uygun olan bu masa ve sandalyelerdi. 
Başka bir ana okulundan kullanmadıkları iki masa ve bir dolap buldum. Kendi projeksiyonumu ve projeksiyon perdemi sınıfa getirdim. Masaların üzeri çok kötü durumdaydı, desenli raf örtüleri ve şeffaf naylonla kapladım elbette sevgili öğretmen arkadaşlarımın yardımıyla. 


Ben kullanmayacağım için boş kalan bir sınıftaki yazı tahtasını aldım. Bugün tüm günümüzü alan uğraşlar sonucu sınıfımın en azından mobilya döşeme kısmı tamamlandı. 


Henüz perdelerim yok. Stor perde istiyordum ama param da kalmadı o işi biraz erteledim ;) bu kısım esas derslik bölümümüz. Ben zaten oldum olası küme sistemini tercih ederdim. Bu minik masalarla işim daha kolay olacak. Elbet henüz çok eksik var. Panomuz da yok mesela. Ama hallolacak umarım. Bu kısım etkinlik bölümü. Blog yayınlarımı takip edenler bilirler. Geçen yıl 29 kişilik dördüncü sınıflarımla normal boyutlarda bir derslikte küçük sehpalar kullanarak etkinlik köşeleri oluşturmuştum. Şimdi dersliğim devasa büyüklükte olduğu için etkinlik köşesi olarak ayrı bir bölüm planladım bu bölümde matematik ve türkçe dersi ile ilgili düzenli olarak güncellenen oyunlar ve etkinlikler olacak. Çocuklarım ders sırasında işini bitirdiğinde ya da teneffüslerde bu köşeleri dilediği gibi kullanacak ve kendi kendine çalışacak. 


Bu kısım da masal köşemiz. Projeksiyonu da buraya sabitleyeceğiz. Böylece burada hem masal okuyup dinlenebileceğiz hem de projeksiyonla olan işlerimizi burada daha rahat bir ortamda halledeceğiz. Minderler şimdilik ödünç. Kendimizinkileri de bir şekilde yapacağım. Elbette duvarlarda kitaplık rafları olmasını hayal ediyorum ama bunlar da şimdilik beklemek durumunda ;)

Sınıfımın üç bölümü kabaca bu şekilde hazır. Miniklerim girişte ayakkabılarını çıkarıp panduf giyecekler. Böylece daha temiz bir ortamda çalışma şansımız olacak. Üstelik etkinliklerimizin bazılarını yerlerde de yapabileceğiz bu sayede. Tabii dört duvarla, mobilyalarla bu iş olmaz. Bunun için bütün yaz alışveriş yaptım. Pek çok da destek aldım sevdiklerimden. Etkinliklerde kullanılacak her tür malzemeyi her an sınıfta bulunacak şekilde temin etmeye çalışıyorum. Onlar da inşallah kısa zamanda yerlerini alacak. 

Şunu biliyorum elbette; ülkemizdeki mevcut okulların derslikleri bunun yarısı kadar bile değil. Ama  başta da dedim ya ben sadece bir hayal kurdum. Bunu paylaşıyorum çünkü farklı bir sınıf düzeninin mümkün olduğunu göstermek istiyorum. Aynısı olmasa da sınıflar çocukların ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenebilir. Ben bunu neredeyse tamamen kendi imkanlarımla ve sevdiğim tanıdığım insanların destekleriyle yaptım. Destek alabileceğim velilerim yok mesela. Hepsi yardımlarla geçinen aileler. Onlardan herhangi bir maddi destek almam mümkün değil. Halen pek çok eksiğimiz var ama onları da bir şekilde yine kendi imkanlarımla ve dostlarımın desteğiyle tamamlayacağım. Umarım alnımın akıyla bu seneyi tamamlar ve miniklerimi bir üst sınıfa hazır şekilde yaz tatiline yollayabilirim. Bu arada duvarların renginin kesinlikle benim tercihim olmadığını belirtmem gerek ;) 

Lütfen sizler de sınıflarınıza ve elinizdeki olanaklara farklı bir gözle yeniden bakın. Alışkanlıklarımızdan sıyrılalım. Daha iyi, daha güzel neler yapabileceğimizi düşünelim. Okullarımızı asık yüzlü, soğuk mekanlar olmaktan çıkarıp çocuklarla birlikte değişen ve güzelleşen mutlu ve neşeli yerler haline getirelim. Ben ilk adımı atıyorum ve sizlerle de paylaşıyorum. Bu konuda fikirlerinize ve eleştirilerinize sonuna kadar açığım. Hepimize keyifli bir ders yılı diliyorum :)