13 Eylül 2013 Cuma

Minik Parmaklar İş Başında :)

Nihayet miniklerimizle tanıştık. En azından bir kısmıyla ;) Düzenli bir dersliğimiz olmadığı ve başka bir derslikte misafir olduğumuz için bu hafta uyum çalışmalarını kısa kısa tuttuk.  İlk üç gün daha çok sohbet ve şarkıyla geçti. Biraz okul gezisi biraz sıra olma derken dün ilk tuz hamurlarını okula götürdüm. Neşe içinde hamur oynadık. 


Aman efendim ne yıldızlar ne yılanlar yapıldı anlatamam :) Doğrusu oldukça keyifli bir ders oldu bizim için. 
Bugün tam yerleşmemiş olsak da kendi sınıfımızda ders yaptık. Artık biraz makas kullanalım, boyama yapalım duruma bir bakalım düye düşündüm. Ana sınıfı öğretmenimizin yönlendirmesiyle daha önce internetten bolca satın aldığım renkli pelür kağitları ve makasları dağıttım. Makası nasıl tutacağımızı konuştuk, bir iki makas konuşturma çalışması yaptık. Şık şık açıldı kapandı makaslar. Sonra sıra kağıtları kesmeye geldi. 
Maalesef miniklerimden bazıları hayatında ilk defa makas tutuyor ve gerçekten makaslarla müthiş bir mücadele verdiler. Sonuçlar çok başarısız da olsa kağıtlarımız küçüklü büyüklü kesildi. İsteyenler kestikleri parçaları avuçlarında yuvarlayıp topçuklar yaptı. 
Ardından iki kümeye iki büyük kağıt verdim. Herkesin sağ elini kâğıda koymalarını istedim. Ellerin çevresinden pastel boyayla geçtim. Sonra herkes kendi elini dilediği gibi boyadı. Küçük kağıtları yapıştırıcılarla elinin etrafına yapıştırdı. Ama durum içler acısı itiraf etmeliyim. Bizim minik parmaklar hem çok güçsüz hem çok beceriksiz. Tahmin ettiğimden daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyacağız sanırım. Ama elbet bunun da üstesinden geleceğiz :)
Üstelik miniklerim bu beceriksizliklerinin neyseki farkında değil ve bu yüzden eserlerimiz bizi çok gururlandırdı :) Önemli olan da bu zaten. Asacak bir panomuz olmadığı için pencerenin içine koyduk çalışmalarımızı. Pazartesi asabiliriz inşallah. 

Bu arada haklı olarak miniklerimden bazıları annesinden ablasından ayrılmak istemiyor. Bunların sayısı çok az ve şimdilik büyüklerimiz de sessizce yanımızda duruyor. Ama beni sevindiren bu minikler de etkinliklerde rahatça çalışıyor. Yani büyükleri kapı dışarı etmemiz an meselesi ;) 
Bugünkü etkinliğe ait fotoğraflar yeni dersliğimizde çekildi. Sınıf düzenimi tamamlayamadım ama kabaca bu yıl bir aktif öğrenme sınıfımız olacağını söyleyebilirim. İnşallah bir sonraki yayınım bu sınıf düzeniyle ilgili olacak ;)

Hepinize keyifli ve verimli bir yıl dilerim şimdiden :)