7 Ocak 2014 Salı

Okuyoruz Hayır Hayır Rap Yapıyoruz


İşi gücü bıraktık rap müziğe de başladık.
Çocuklara okumayı sevdirmek için kırk takla atıyoruz bazen sınıflarda. Anne babalarımızın çoğu bırakın evde kitap okumayı okur yazar değiller. Böyle olunca önümüzde pek parlak örnekler olduğunu söylemek de zor oluyor elbette. 
Her ses için okuma kartları hazırlıyorum. Renkli, resimli küçük okuma metinleri içeren bu kartları sınıfa koyuyorum. İsteyen alıp okuyor. Metin kartlarını hazırladıkça eğitimhane sitesine yüklüyorum. Örnek olarak "n" sesi dosyama resme tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

  Ayrıca diğer öğretmenlerin hazırladığı metin örneklerini de yine Eğitimhane sitesinden bulabilirsiniz. 
Derslerde zaman zaman beraber de metin okuyoruz. İşte bu aşamada bazı akıllılar sadece dudaklarını oynatıyor hatta ona bile zahmet etmiyor. Bu aşırı istekli bıcırları da işe katmak için mükemmel bir uygulama buldum. Adı Autorap. Uygulamayı resmine tıklayarak açılacak sayfada hem IOS hem Android için indirebilirsiniz. 


Gelelim sınıfta yaptığımız işe. Önce metinlerimizden birini projeksiyonla perdeye yansıtıp sınıfa okuttum. İki okumadan sonra seçtiğimiz bir kişi çıktı, metni uygulamaya okudu. Ardından eğlence başlıyor. Uygulamanın çalışma mantığı basit. Sizin konuşmanızı alıp bir müzik parçası üzerine entegre ediyor. Bunu yaparken sesinizi de biraz değiştiriyor. Böylece ortaya bir rap müzik parçası çıkıyor. Şarkıyı kaydedebilir, yayınlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak bir şarkı var. Diğerleri için ücret ödemek gerek ama size verdiği ücretsiz şarkı da sınıfı coşturmaya yetiyor da artıyor bile. 
Çocuklar metin okumak için birbirini yedi resmen. Ortaya çıkan şarkıları dinlerken de neşeyle kendimizden geçtik. Kısaca okuma saatlerimiz çılgın bir eğlenceye dönüştü. Sıradanlaşana kadar işimizi uzunca bir süre göreceğe benzer. 
Şarkılarımızdan birkaç örneği isimlerin üzerine tıklayarak dinleyebilirsiniz. 
Bu türde pek çok değişik uygulama uygulama marketlerinde mevcut. Bu tür uygulamaları pek çok farklı sınıf seviyesinde ve derste kullanabiliriz. Örneğin belli kavramları öğrettiğimiz bir derste kavramlarımızı şarkıya dönüştürebiliriz. 
Biz bugün rap müzikle çok eğlendik. Size de tavsiye ederiz :)