21 Ocak 2014 Salı

Tabak Tabak Toplama

Nihayet resmi olarak toplama işlemine başladık. Zaman zaman oyunlarımızda kullanıyorduk ama artık konumuz da toplama işlemi. Yani daha ciddiyiz :)
Çocuklara toplamanın bir araya getirmek demek olduğunu kavratmamız gerek öncelikle. Bunu da en iyi somut yollarla yaparız elbette. Biz de bugün üç bölmeli köpük tabaklarda renkli pullarla toplama işlemi yaptık. Tabak tabak lezzetli toplama :)) 
Önce işlemin iki rakamı kadar pulu tabağın küçük bölmelerine yerleştirdik. Yani işlemi modelle oluşturmuş olduk. 

  
Sonra bütün pulları toplayıp alttaki büyük bölüme aldık. Yani topladık, bir araya getirdik.

 
Sonucu sayıp çalışma kağıdımıza yazdık. Herşey bu kadar kolay. 
 İlk aşamada bazı çocuklarım olayı daha doğrusu materyali nasıl kullanacağını kavramakta zorlandı. İkinci üçüncü denemeden sonra herşey çözüldü. Hepsi kendi kendine 20 tane toplama işlemini yaklaşık yarım saat içinde tamamladı. Toplamaya yeni başlayanlar için parmaktan daha kolay. Çünkü dilediğimiz kadar pul kullanabiliriz. Bir araya getirme işini de canlı canlı yaptığımız için çocuklar farketmeden toplama işleminin mantığını kavramış oluyor. Şimdi bu şekilde bolca alıştırma yapacağız. Özellikle on içinde toplamaları iyice öğreneceğiz ki ileride daha büyük işlemlerde parmaklara ya da materyallere gerek kalmasın. 
Daha önce hazırlayıp paylaştığım zarlarla ve kelebekle toplama çalışmalarımızı da  inceleyebilirsiniz.