5 Kasım 2016 Cumartesi

Geze Dolaşa Toplama

Matematik en sevdiğim ders :)
Bu hafta konumuz üç basamaklı sayılarla toplama işlemiydi. Konu basit ama bolca işlem yapmak lazım ki iyice yerleşsin zihinlerde. Bunun da en keyifli yollarından birini bulduk :) 
Çocuklar kitap etkinliklerini yaparken oluşan sessizlik ortamında birden aklıma gelen ve birkaç dakikada hazırlanan basit bir etkinlik bu. 
Önce renkli kartonları şerit şerit kesip her kafa için bir bant hazırladık. Ardından herkese birer post it verip tahtaya 496>?>113 yazarak bu soru işareti yerine gelebilecek herhangi bir sayı yazmalarını istedim. Hatta işarerleri ters koymuşum da çocuklarım beni uyarıp düzelttiler. Böylece açgözlü timsahlarımıza da bir göz kırpıp etkinliğe devam ettik :)
Burada seçtiğim sayıların tek amacı var; sonuçların 1000'den küçük bir sayı çıkmasını ve herkesin 3 basamaklı bir sayı seçmesini garantiye almak. 
Sayılar seçilip renkli not kağıtlarına yazıldıktan sonra karton bantlara yapıştırıldı ve bantlar başlara takıldı. 


Ardından herkes elinde matematik defteri ile sınıfta dolaşmaya başladı. Herhangi biriyle karşılıklı durup "merhaba sevgili üç yüz on iki" gibi selamlaşmalar eşliğinde kendi sayılarını karşılarındakinin sayısıyla topladılar. Böylece büyük bir keyifle pek çok toplama işlemi yapılmış oldu. Sonuçlar her seferinde karşılaştırılarak hatalar da düzeltildi. 
Çocuklar özgürce hareket edebildikleri  durumlarda daha kolay konsantre oluyor ve daha istekle çalışıyor. Sınıfta böyle etkileşimli öğrenme ortamları yaratmak sadece ders kazanımı değil sosyal olarak da pek çok kazanım sağlıyor. Birlikte çalışabilmek için uyum içinde hareket edebilmek bunlardan en önemlisi. 
Sınıf içinde bazen yükselebilen bir ses seviyesinden korkmamak gerek bence. Bir iş yapılan, üretim olan bir yerde ses çıkmasından daha doğal ne olabilir? Mutlak sessizliğe hızlıca geçiş için önceden kararlaştırılan bir küçük ve neşeli  işaret bütün gürültü sorunlarını çözecektir.