21 Ekim 2017 Cumartesi

Rakamlar Hakkında Her Şey

Uzuuun bir ihmal sürecinin ardından yeniden merhaba. Büyük oranda yoğunluk, bir miktar yorgunluk derken hem blog hem Facebook sayfasını çok ihmal ettim :( 
Bu yıl sevgili üçlerimi dördüncü sınıf öğretmenlerine emanet edip mini mini birlerimle sil baştan eğlenceye başladım. Birinci sınıf her ne kadar zaman zaman tam bir çılgınlığa dönüşse de en sevdiğim sınıf sanırım. Bir de temel dik harflerin konforunu yaşamak ayrı bir keyif veriyor ;)

Okuma yazma süreci her ne kadar baskın olsa da matematik dersinde de yavaş yavaş ilerliyoruz. Son iki haftadır konumuz rakamlardı. 
Rakamlar konusu çok basit algılansa da matematiğin en temel konusu olduğundan benim için çok önemli. İş sadece kağıt üzerinde rakamı yazıp görünce söylemekten ibaret değil elbette. Ben rakamlar öğretilirken onun ifade ettiği sayıyla ilgili tüm ilişkilerin de işlenmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Çocuklar o sayıyı eline alıp iyice kurcalayarak öğrenmeli. Bunun için de taze taze tasarladığım aşırı basit bir etkinlikten bahsetmek isterim. 
Etkinlik temelde her sayının diğer sayılarla ilişkilerini kavratmaya yönelik aslında. Gelelim neler yaptığımıza;
Önce hangi sayıdaysak her çocuğa o kadar nesne veriyorum. Bunu yaparken renk ve şekillerinin aynı olmasına dikkat ediyorum. Ben genelde birim küpler kullandım ama akla gelebilecek her şey kullanılabilir. Bir de her çocuk için bir renkli A4 kağıt. Bizim kağıtlar kareliydi ama karelerle işimiz olmadı. Kağıdı dik tutarak uzunlamasına ortadan bir çizgiyle ayırıyoruz. En üste de birim küpleri koymak için bir bölüm çizip ayırıyoruz. Bunu çocuklar kendileri de yapabilir. Ardından basit bir yönergeyle etkinlik başlıyor. Örneğin beş sayısı için "Birim küplerinizi iki gruba ayırarak 5 yapmanın kaç yolu olduğunu bulun" Ardından çocuklar ellerindeki nesneleri kaç değişik şekilde iki gruba ayırabileceklerini deneye yanıla bulmaya başlıyorlar. Oluşan her durumu kağıda yazarak farketmeden ve matematik işaretlerini kullanmadan 2+3=5, 3+2=5, 4+1=5 gibi işlemleri buluyorlar. 

Bu ilişkiyi "2 ile 3, beş ediyor" şeklinde dillendirdiler. Şimdi bir itirafta bulunayım. Etkinliği ilk defa 4 sayısı için yaparken az kalsın verem oluyordum ;) o yüzden olsa gerek fotoğraf çekmeyi bile unutmuşum :) Baktım bir kısmı çok zorlandı işi ele aldım ve ilk ilişkileri ben tahtada yaptım onlar sıralarında tekrarladı. Yine de o durumda da her seferinde düşünme payı bıraktım tabii ki. 0+4 ilişkisini kendi kendilerine buldular örneğin. İlk sayıda yaşanan zorluk ikinci, üçüncü turda yerini tam bir eğlenceye bıraktı. Çocuklarım kolayca örneğin altı yapmanın yedi yolunu buldular. Arada yapılan hatalara ilk aşamada müdahale etmedim. 


Etkinlik sonunda tahtaya astığım sayının altına buldukları tüm ilişkileri yazdık. Bu aşama aynı zamanda değerlendirme aşaması oldu ve yaptıkları küçük hataları  da gördüler. 


İlişkileri tahtada yazarken bu sefer artı işaretlerini kullanarak toplama işlemine de bir göz kırpmayı ihmal etmedim tabii ;)
Böylece güzel bir sayılar panosu da kendi kendine oluşmaya başlamış oldu. 
Evet çok zaman alıyor. Evet ilk seferde çok zorluyor çünkü çocuklar ilk defa yaparken yönergeleri anlamakta ve tek başına uygulamakta çok sıkıntı yaşayabiliyor. Evet kitaptaki çalışmaları yaptırıp geçmek çok daha kolay. Ama matematik kağıt üzerinde yapılıp ezberlenip geçilecek kadar sıradan bir iş değil. Hele birinci sınıfta, herşeyin temeli atılırken mümkün olduğunca tüm kazanımlarda çocukların kendi kendine keşfetmesi ve matematiğe dokunabilmesi için yol gösterici olmak bana göre çok önemli. 

Gecikmiş de olsa herkese keyifli bir eğitim öğretim yılı dilerim :)